Products Details:
| Capacity | upto 500 kg/rh |
| Motor Power | upto 25 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Commercial |
| Motor Speed | 960 RPM |
| Power Consumption | 20 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Get a quotation for a mini flour mill with a single chakki and a capacity of 250 kg/hr. Our flour mill plant comes equipped with a Khatkhata, Elevator, Emery Roller, Worm Machine, Chakki, Khatkhata with Pneumatic Cyclone, Blower Fan, Storage Tank, and Accessories. The total cost of the equipment includes motor. Contact us today to get started on your flour milling journey.
Flour Mill Plant Price
Atta Chakki Plant Price
Atta Plant Price
Flour Mill Price
Food Grains & Nut Processing Machine Price
Atta Chakki Plant Manufacturers & Suppliers Price
India Business Directory Flour Mill Plant Price
Flour Mill Project Report, Subsidy, Cost, Loan, Permission
Mini Flour Mill Project Price
Flour Mill Business Plan in India Price