Products Details:
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Machine Type | Mini Rice Mill Cum Pulverizer |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor power | More Than 10 HP |
| Power Consumption | More than 5 KW |
| Material of Construction | MS |
| Power | 12 |
| Applications | Broken and Full Rice Separator, Paddy Cleaner, Husk Remover, Bran Remover |
| Usage | Commercial |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Certification | ISO |
| Frequency | 50 Hz |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Operating Speed | 1440 rpm |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Mini rice mill Plant |
| Brand | SK Engineers |
| Country of Origin | Made in India |
Rice Milling Machine Manufacturer, Rice Processing Machinery for Sale, Rice Polishing Machine, Rice Grader Machine, Rice Color Sorter, Rice Packing Machine, Husk Processing Machines, Rice Cleaning Machines, Huller & Separator, Rice Milling Machines, Rice Mill Plant, Rice Mill Machinery, Rice processing machinery, Rice Mill Machinery And Plant, Mini Rice Mill, Rice Huller, Tractor Operated Rice Mill, Rice Polisher, Paddy Cleaner, Paddy Dryer Machine, Paddy Separator, Paddy Parboiling Plant, Automatic Instant Rice Making Machine, Rice cleaning machine, Rice color sorter, Rice de-stoner machine, Rice milling detection machine, Rice polishing machine, Rice whitener machine.
Additional Information:
Related Products
Related Categories