Products Details:
| Machine Type | Mini Rice Mill |
| Production Capacity | 500 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Motor power | More Than 10 HP |
| Power Consumption | 7.5 - 15 kwh |
| Applications | Husk Remover, Broken and Full Rice Separator, Bran Remover, Paddy Cleaner |
| Usage/Application | Rice milling, paddy cleaner, rice dehusking, rice polishing with jet polisher |
| Usage | Commercial |
| Certification | ISO |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Voltage | 220 V |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Speed | 1440 rpm |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 500 kilogram per hour |
| Brand | SK Engineers |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Introducing our Rice Mill Plant with a capacity of 500 Kg/hr. The plant features a Rubber Roll Paddy D- Husker V Belt Type with a Model Mini Deluxe (DMR 6”) or Single Key 6”. It comes with an Aspirator and a White Rubber Roll DMR-6”. The power required is 5 HP with 1440 RPM and it has a capacity of 700-800 kg/hour paddy. The plant also includes a Jet Polisher of 18” with a power requirement of 10 HP with 1440 RPM and a capacity of 500 Kg Rice/hr. The package includes a Foundation Frame and an Electrical Motor of 10 Hp with 1440 Rpm. Experience the efficiency and quality of our Rice Mill Plant.
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Related Products
Related Categories