Products Details:
| Motor Power | 1 HP |
| Capacity | 25 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Domestic |
| Material of Construction(Contact) | Stainless Steel |
| Product Type | Stoneless |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Power Consumption | 0.75 kwh |
| Certification | ISO |
| Is It Portable | Portable |
| After Sales Service | Yes |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Color | Silver |
| Frequency | 50 Hz |
| Installation Services Required | No |
| Voltage | 220 V |
| Warranty | 7 to 12 months |
| Brand | SK Engineers |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
S.K Industries is one of the most active and reliable manufacturer and exporter of Domestic Atta Maker. We manufacture these machines with industrial high quality components and our machines fit to all industrial standards and specifications.
Avail entry at free training programme.
Additional Information:
Related Products
Related Categories