Products Details:
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Motor Power | 75 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Material of Construction | Mild Steel |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | 61 Kwh |
| Country of Origin | Made in India |
Experience the efficiency of our advanced Wheat Flour Mill Plant. With a capacity of 1000 kg/hr, it’s equipped with a 4-sheet grader Reel Machine, 20-feet elevators, and a 14” x 30" Emery Roll Body. The plant also includes a Dust Cleaner with a low-pressure fan, cyclone, and airlock, and a 10-inch Worm Machine. The mill features a 24" Chakki with 4 stones, and two 6 x 6 x 6 feet tanks for grain storage. The Plantshifter comes with a pneumatic cyclone, high-pressure fan, pipeline, and airlock. The package is completed with a Destoner Separator, a 4 x 4 x 4 feet grain storage tank, and a range of accessories including pipelines, V-belts, pulleys, and motors of various capacities. Experience the future of milling with our state-of-the-art plant.
Atta Chakki Machine
Buy Atta Chakki Machine online
Best Prices in India
Flour Mill
Atta Chakki Business
Commercial Flour Mill
Automatic Atta Chakki
Atta Chakki Pulverizer Machine
Electric Atta Chakki
SK Automatic Atta Chakki
Related Categories