Products Details:
| Brand | SK Engineers |
| Warranty | 1 year |
| Material Processed | Paper |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Weight | 1700 Kg Approx |
| Phase | Three Phase |
| Machine Type | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Item Condition | New |
| Power Consumption | 3.5 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Dimension | 8 X 4 X 5 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Paper cup size | 100 - 250 ml |
| Cup GSM | 150 - 240 GSM |
| Production | 45 cups/ min |
Introducing our fully automatic paper cup making machine, capable of producing cups ranging from 65ml to 300ml. With a rated productivity of 40 to 45 cups per minute, our machine is perfect for businesses looking to increase their production efficiency. Made with single PE coated stock paper and a recommended paper weight of 150 to 400 GSM, our machine is built to last. Contact us today to learn more about our product and how it can benefit your businessPaper Glass Making Machine, Automatic Paper Glass Making Machine, Paper Glass Machine Price in Lucknow, Paper Glass Machine Price in Kanpur, High Speed Paper Glass Making Machine, Fully Automatic Paper Glass Making Machine, Paper Glass Making Machine Manufacturer in Uttar Pradesh
Related Products
Related Categories