Products Details:
| Warranty | 1 year |
| Machine Weight | 1700 kg |
| Phase | Single phase |
| Brand | SK Engineers |
| Glass Size | 0-100 ml, 100-200 ml |
| Automatic Grade | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Glass Feature | Hot and Cold Drink Cup, Logo Printed, Single PE Coated Paper, Double PE Coated Paper, Multicolor |
| Item Condition | New |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Power required | 220V |
| Machine material | Mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are acknowledged as one of the most knowledgeable organizations of this industry, engaged in providing a wide assortment of Automatic Paper Cup Glass Making Machine that is appreciated by our esteemed clients. These cups are made out of compostable material when they can be placed into a composition of decaying biodegradable materials and eventually turn into a nutrient-rich material. We produce unmatched quality products to ensure zero downtime.
Features:
Superior performance
Energy efficiency
Reliable operation
Related Products
Related Categories